Інтернет – шопінгоманія: новий вид залежності чи економія часу?



Шопінг став ще доступнішим завдяки Інтернету, який водночас поєднав у собі ці дві залежності. Що чигає за цією підступною звичкою «щось придбати собі гарненьке»? І чи насправді воно є таким невинним захопленням? Та наскільки Івано-Франківськ опинився і цьому цейтноті Інтернет-покупок? Цю дилему вирішив з'ясувати кореспондент «ОстроВа».

До цього часу шопоголіками називали окремих людей, які втрачали голову від самого процесу покупки. Тепер же є всі обставини для появи Інтернет-шопоголіків – людей, які можуть витрати всі свої заощадження не виходячи з дому чи офісу.Незважаючи на те, що гаманці через які проходить оплата в мережі, називаються віртуальними, гроші тратяться реальні. І інколи, як виявилося чималі.

В Інтернеті  можна купити все — від дорогих авто до продуктів харчування. Вибирай, роздивляйся хоч добу, сидячи на роботі чи вдома. Тож не дивно, що я теж потрошку почала втягуватися в інтернет- шопінгоманію. А пізніше, по тому ж Інтернету, познайомилася з людьми, які витрачають на покупки в ньому до 80 відсотків свого заробітку. Проте ці люди не вважають себе залежними.

Можливо, цього явища і справді не існує?   Або просто ще ніхто не оцінив розмах мережевих покупок?  Проте в чому ж тоді феномен привабливості інтернет-магазинів?

Для багатьох людей, що живуть в постійному цейтноті, це єдиний варіант шопінга. Так, наприклад, моя подруга віддає перевагу саме такому виду покупок, адже у постійному курсорі руху між особистим, суспільним та кар’єрним життям – часу на дрібниці побутового життя зовсім не вистачає. А інтернет допомагає їх вирішити завдяки одному кліку мишки. Тож, завдяки інтернет-магазину вирішилася справа з придбанням побутової техніки, і вона надзвичайно нею задоволена. Адже, як Тетяна Рожко зауважує: «в інтернет-магазинах, як правило, нижчі ціни. Власники таких можуть собі це дозволити, адже зміст мережевого магазину набагато дешевший, ніж магазину в реальності».

В Івано-Франківську інтернет-магазини ще не настільки набрали оберту, як у інших регіонах України, наприклад, в Києві чи Донецьку, однак продукцію з Івано-Франківська потребують більше наші сусіди, ніж ми. Як зазначає Григорій Мисєлков, приватний підприємець інтернет-магазину з виготовлення меблів «Домовик»: «Більшість продажів, майже 70%, замовляють українські мегаполіси, такі, як Київ, Донецьк, Львів, тоді, як Івано-Франківськ потребує лише 30%. Сьогодні Інтернет – це альтернатива для споживача, так як він має можливість вибрати товар, так і для виробника, який без посередника може дійти до споживача».

Привертає доставка товарів додому, хоча в Україні все ж таки більшість користуються послугами поштового зв’язку.  Проте все частіше інтернет-магазини намагаються привабити клієнтів саме своїм представництвом у регіоні. Як, наприклад, інтернет-магазин побутової техніки «Rozetka», що вже має своє представництво у Івано-Франківську.

Ще один великий плюс: у Мережі можна отримати значно більше інформації про потрібний товар, ніж від декількох продавців-консультантів у звичайних магазинах, що постійно «нависають» над душею. А тому в інтернет-магазини нерідко заходять навіть ті, хто вважає за краще купувати в реальних магазинах.

Однак, Інтернет покупки більш схильні робити наші західні сусіди, а івано-франківці більше консервативніші, а тому більш захищені від інтернет-шопінгоманії. Проте мені стало цікаво, скільки готові витрати наші краяни на покупки в Інтернеті? І чи вважають вони покупку в Інтернеті більш економною, ніж у звичних магазинах?

Більшість опитаних респондентів назвала таку економію скоріше ілюзією, а ніж правдою, хоча погодилася з тим, що в Інтернеті можна знайти більш ексклюзивні речі, ніж у магазинах. Як розповідає Олена Яковів, фанатка інтернет покупок: «Здавалось би і економія, проте я частіше купляю більше, ніж потрібно, так, як все здається таким необхідним, і за такою привабливою ціною. А тому грошей тратиться не менше, але товару отримую більше».

Що ж до своїх витрат в інтернет мережі, то івано-франківці більш схильні робити покупки середньої величини. Наприклад, замовляти побутову техніку вони будуть тільки тоді, якщо упевняться, що вона дешевша і якісніша, ніж у магазинах Івано-Франківська. Однак, покупки одягу та взуття ще залишаються покупками  в звичайних магазинах. Адже, так хочеться інколи відчути тканину на дотик, приміряти та насолодитися своїм силуетом у дзеркалі.

 Однак, якщо б все було так гладко, експерти не били б  не на сполох, та не ставили інтернет-шопінгоманію поряд з тамими залежностями, як алкоголізм та ігроманія. Можливо, на суспільство насувається ще одна залежність, вже більш удосконалена. Адже,  інтернет-шопінгоманія – це залежність не тільки від всесвітнього павутиння, і не так від нестримного бажання постійно оновляти свій гардероб, офіс чи будинок будь якими дрібничками з інтернет-магазину. Насправді, це залежність від грошей, незважаючи від того, чи вони віртуальні чи реальні.

Людмила Ходоровська, «ОстроВ»




Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка

Поддержать

Статьи

Донбасс
06.07.2025
14:54

Светлое будущее от "русского мира" в "ДНР" и "ЛНР" откладывается до 2030 года. Обзор СМИ оккупированного Донбасса

На минувшей неделе руководители "молодых республик" раздавали щедрые обещания лучшей жизни. Поводом для оптимизма традиционно стали не реальные достижения в экономике или социальной сфере, а… выступление Путина на совещании, посвященном...
Страна
03.07.2025
15:00

Множественное гражданство в Украине: выгоды и риски

Принятый документ может привести к утрате украинского гражданства для тех, кто вынужденно остаётся в оккупации.
Луганск
02.07.2025
10:00

Дневник матери 18-летнего добровольца: отношения «местные - военные» и «женщины - мужчины»

В последнее время появилась какая-то мерзкая тенденция писать в пабликах о том, что некоторые девушки/женщины, мол, выходят замуж за молодых штурмовиков аж по три раза: одного похоронят, выплату получат, за второго выйдут...
Все статьи